Tým AmBot v roce 2017

V roce 2017 jsem se zúčastnil soutěže Robotem rovně v Písku (13.5.2017) a Roboorienteeringu v Mariánských Lázních (24.6.2017).

Robotem rovně

I v roce 2017 jsem pro tuto soutěž využil svůj starší stroj Invader (RC autíčko). Změny proti roku 2016 byly v jemnějším směrování kol servem a také v mé řídicí Android aplikaci RoboNav. Snažil jsem se zlepšit algoritmy řízení podle kompasu a přesněji rozpoznávat cestu podle kamery v mobilu. Na soutěži jsem skončil 7. (z celkem 21 robotů). Můj robot ujel max. 170 metrů. 6 úspěšnějších robotů dojelo až do cíle (314 metrů). Letos už jsem dokázal překonat "náměstíčko" (cca 100 metrů od startu), ale zatím jsem nevyřešil spolehlivé objíždění chodců, kterých bylo na cestičce v Písku letos opravdu hodně. Do příštího roku počítám s dalším vylepšováním aplikace RoboNav (lepší fůze všech navigačních informací).

  AmBot: robot Invader v roce 2016  
Invader v roce 2017
 

Roboorienteering

Letos se Roboorienteering konal v parku Hamrníky u Mariánských Lázní. Pro soutěž jsem využil robota Ferdu (upravené dětské elektrické vozítko). Proti loňsku jsem vyměnil sonary za typ SRF02, upravil jsem podavač aby spolehlivě fungoval i s těžšími golfovými míčky a rozšířil jsem i moji Android aplikaci RoboNav (přesnější detekce kuželů kamerou mobilu, spolehlivější vyhýbání překážkám podle sonarů, možnost předem připravených tras). Výsledky bohužel nebyly moc dobré. Skončil jsem čtvrtý (poslední z aktivně jezdících robotů). Navigace fungovala výborně a Ferda vždy směřoval tam kam měl a u kuželů spolehlivě pokládal golfové míčky. Problém byl v tom, že terén v parku Hamrníky byl náročnější než loni v Rychnově a Ferda neměl dost výkonu na zdolání prudších svahů v kombinaci s relativně tuhou a vyšší trávou. V jednom kole jsem měl možnost nadefinovat trasu převážně po rovině nebo z kopce a v tom případě se mi podařilo úspěšně dojet až do cíle. V ostatních kolech ale byla většina bodovaných průjezdních bodů pro Ferdu nedostupná, takže celkem jsem získal jen 285 bodů. Pro příští rok bych tedy chtěl hlavně posílit motory ve Ferdovi, aby zvládnul i větší stoupání. V aplikaci RoboNav bych rád zkusil využít metod umělé inteligence, abych robota místo "programování" spíš "učil".

  
Ferda na Roboorienteeringu 2017